Co wiesz o nowoczesnej stomatologii - implantologia - Dentystyczny

Implantologia Chorzów

Dlaczego boimy się dentysty?

Ludzie boją się bardzo wielu rzeczy: zaczynając od pająków, przez lęk wysokości, bo różne absurdalne fobie, które można by bardzo długo wymieniać. Jednak do tych najbardziej popularnych lęków należy strach przed stomatologiem. To cie

Co wiesz o nowoczesnej stomatologii - implantologia - Dentystyczny Implantologia Chorzów
kawe dla jak wielu osób gabinet dentystyczny jest miejscem jak z horroru, chociaż prawdopodobnie nigdy nie stała im się tam krzywda. Skąd więc może wynikać ten strach, jaki budzi w nas dentysta? Naukowcy dowodzą, że może się to wiązać przede wszystkim z dźwiękami, jakie słyszymy, kiedy odwiedzamy gabinet dentystyczny. Chyba każdy może potwierdzić, że dźwięki te nie są miłe. Wywołują one u nas nieprzyjemnie skojarzenia, przez co boimy się odwiedzać takie miejsca. Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu. To występuje u ludzi, którzy zdecydowali się na leczenie bez znieczulenia i zwyczajnie mają teraz przeświadczenie, że dentysta ich skrzywdził. Kiedy myślą sobie "gabinet stomatologiczny", przypominają sobie o tym bólu, którego raz doświadczyli i nie chcą już do tego wracać. To logicznie, że człowiek nie ma ochoty doświadczać czegoś, co było kiedyś dla niego nieprzyjemne.


Chociaż dzieci często obawiają się tego

Chociaż dzieci często obawiają się tego, warto od najmłodszych lat uczyć je, że gabinet dentystyczny to miejsce dla nich dobre, a dentysta zadba o ich zęby tak, aby ich uśmiech był zawsze biały i zdrowy. Tysiące dzieci otwarcie mówią o tym, że boją się iść do dentysty, ponieważ boją się bólu. Warto im jednak wytłumaczyć, że w obecnych czasach stomatolog zawsze dba o to, by dzieci nie odczuwały bólu podczas wizyty i ewentualnego zabiegu. Maluchy nie zawsze wszystko rozumieją, dlatego warto być cierpliwym i wyjaśnić dziecku wszystko, o co pyta, w sposób dla niego przystępny. Prawdopodobnie to wystarczy, aby przekonać dziecko do odwiedzenia fotelu dentystycznego. Jeśli jednak opowiedzenie mu o wszystkim i rozwianie jego wątpliwości nie pomoże, warto rozważyć zaproponowanie mu pewnego rodzaju "nagrody", jeśli tylko pójdzie grzecznie do dentysty i cierpliwie zniesie tę trudną dla niego wizytę. Choć nie jest to może najlepsza ze wszystkich dostępnych metod, to działa ona najlepiej - i to nie tylko na dzieci. Możemy więc obiecać dziecku, że w zamian za jego odważną postawę w gabinecie, dostanie od nas wymarzoną zabawkę, lub też, że zabierzemy je w miejsce, o którym mówiło już od pewnego czasu. Może park rozrywki? Może basen? Z pewnością warto ten jeden raz pójść na ustępstwo, które jednak w dłuższej perspektywie może pomóc dziecku pokonać strach przed dentystą. Jeśli podczas wizyty odkryje ono, że istotnie, nie było się czego obawiać, to na następne wizyty będzie szło znacznie chętniej.


Dzieci boją się dentysty - jak sobie z tym poradzić?

Wiele dorosłych boi się stomatologów, więc nie ma co się dziwić, że jest to również lęk dzieci. Czasem jest on tak paraliżujący, że kiedy dane dziecko usłyszy, że musi odwiedzić gabinet dentystyczny, to wpadnie ono w prawdziwą histerię. Jednak dentysta ma swoje sposoby na radzenie sobie z takimi bojaźliwymi dzieciakami. Jakie są te metody? Przede wszystkim, wiele stomatologów daje dzieciom nagrody po skończonej wizycie. Mogą to być naklejki, kolorowanki albo nawet małe pasty do zębów czy szczoteczki. Sprawia to, że dziecko czuje się tak, jakby w końcu doświadczyło czegoś miłego i szybko zapomina o tym, co było wcześniej robione w jego buzi. Dzięki temu dentysta zaczyna kojarzyć się bardzo miło, bo przecież jest to osoba, która daje prezenty. Bardziej skrajnym sposobem poradzenia sobie z dziecięcym strachem przed stomatologiem jest podanie mu znieczulenia. Jeśli maluch nie będzie nic czuł podczas wizyty, gabinet dentystyczny nie będzie mu się wydawał strasznym miejscem. Najzwyczajniej w świecie nie będzie miał ku temu powodów, bo przecież nie doświadczył tam żadnych nieprzyjemnych rzeczy.


Strach przed wizytą u dentysty

Wielu ludzi odczuwa strach, kiedy tylko pomyśli o tym, że musi udać się do dentysty. Oczywiście, inni mogą go uznać za zupełnie irracjonalny, ale lęk jaki odczuwają tysiące osób, mając odwiedzić gabinet dentystyczny, wcale nie jest dla nich niczym dziwnym. Każdy z nas posiada głęboko zakorzenione fobie i lęki, których nie jesteśmy do końca w stanie wytłumaczyć. Nie ma więc różnicy, czy boimy się pająków, ciemności, ciasnych pomieszczeń, czy też przeraża nas dentysta. Każdy z tych lęków ma swoje podłoże w naszej podświadomości, i chociaż najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy, są one w nas zakorzenione już od wczesnego dzieciństwa. Można z nimi walczyć - wielu osobom udaje się pokonać swoje irracjonalne obawy - ale jest to walka niezwykle trudna i długa. Nieraz potrzeba lat, aby zwalczyć w sobie lęk do czegoś lub też kogoś, niech tutaj za przykład posłuży wspomniany wcześniej stomatolog. Choć na poziomie świadomym każdy z nas wie, że nie ma sensu obawiać się wizyty u dentysty, to jednak podświadomość tego nie rozumie, nie przyjmuje do wiadomości. Możemy wiedzieć, że to lekarz taki sam, jak każdy inny, a odwiedzenie go jest w naszym jak najlepszym interesie, mimo to, nasza psychika panicznie nam to odradza. W takich przypadkach (oraz znacznie cięższych) warto udać się do psychologa. Być może z pomocą specjalisty uda się nam dotrzeć do źródeł i przyczyn lęku, oraz dzięki terapii, z czasem wyeliminować go, aby w przyszłości, wizja wizyty u dentysty nie powodowała u nas ataków paniki.


Takie zabieg odkamieniania powinniśmy przechodzić mniej

Jeżeli mamy problemy z zębami to nie powinniśmy dłużej zwlekać, tylko jak najszybciej umówić się na wizytę do dobrego stomatologa. Nasze szczęście polega na tym, że obecnie na rynku panuje naprawdę duża konkurencja w tym aspekcie i przestarzałe gabinety to już rzadkość.

Dobry gabinet dentystyczny charakteryzuje się nie tylko wysoką jakością profilaktyki i leczenia, ale także tym, że samo przebywanie w tym gabinecie i poddawanie się zabiegom lekarza jest miłe, komfortowe i przebiega w przyjemniej atmosferze.

Szczególną ostrożność w wyborze gabinetu trzeba zastosować wtedy, jeżeli oczekujemy leczenia kanałowego. Wybór złego lekarza, niebędącego specjalistą może skutkować nawet utratą zęba. Do tego celu potrzebny jest więc naprawdę doświadczony stomatolog, który przede wszystkim ma na koncie dużo wyleczonych, podobnych i trudnych przypadków, a zabiegu dokonuje nie na oko, lecz pod profesjonalnym mikroskopem.

Warto też odwiedzić taki gabinet, gdy mamy mniej poważną sprawę, ale i tak wymagającą interwencji, jak na przykład duży kamienny osad zębowy. Dobry dentysta ściągnie go profesjonalnie przy pomocy urządzenia działającego na zasadzie ultradźwięków, a jeżeli chcemy, to przeprowadzi dodatkowe wybielanie i piaskowanie. Takie zabieg odkamieniania powinniśmy przechodzić mniej więcej raz w roku, gdyż jest to doskonałe siedlisko bakterii, które potrafią doprowadzić do stanu zapalnego cały organizm. Regularne wizyty u dentysty to także świetna profilaktyka przeciw próchnicy i innym chorobom.


Coroczna wizyta kontrolna u dentysty

Wizyta u lekarza zajmującego się leczeniem chorób jamy ustnej kojarzy się raczej nieprzyjemnie. Wielu pacjentów nie lubi zapachu gabinetów dentystycznych oraz dźwięku, jaki wydaje pracujące wiertło. Z tego powodu odkładamy wizyty u dentysty, licząc na to, że w naszej jamie ustnej nie dzieje się nic niepokojącego. Niestety, ale zwlekanie z badaniem może nie skończyć się dobrze. Dentysta, który odwiedzany jest regularnie zadba o to, aby nasze zęby służyły nam jak najdłużej. Stomatologia zachowawcza jest stosunkowo tania oraz bezbolesna. Znieczulenie nie powoduje już bólu oraz długotrwałej opuchlizny. Gorzej jest w przypadku, kiedy nasze zęby są zaniedbane i trzeba je wyrywać i zastępować implantami. Jest to bardzo bolesne oraz drogie przedsięwzięcie, z tego właśnie powodu powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny przynajmniej raz w roku. Podczas wizyty kontrolnej lekarz stomatolog zbada stan naszego uzębienia, usunie kamień nazębny, który przez ten czas mógł się zrobić i ustali czy potrzebne jest plombowanie, czy nie. Sprawdzony zostanie także stan naszego przyzębia oraz błon śluzowych.



© 2019 http://dentystyczny.informator.sejny.pl/